Jeden deníkový zápis z Laosu

5. ledna 2012 v 0:18 | dofo |  SVĚT S BAŤOHEM NA ZÁDECH

10.11. - Hektický , ale úspěšný den! Míla zabodovala díky správnému rozhodnutí nepropadat panice.. Spací bus nás vysadil v Pakse kolem 7.00 Bereme tuk tuka na talat Dao Heunang.Úžasná podívaná!

A ty " vůně" . Jen si člověk nesmí moc představovat přípravu jídla na ulici. Velký sontág směr Paksong nacházíme po prvním dotazu.Je to směr k vodopádům Tat Fan, tat Champee , tat Lo a město Paksong.
A jak jsme jeli, jaké bylo okolí ,to se dá vytušit z následujícího videa.Na 38 km vystupujeme. Zaplať pánbůh , auták byl narvanej k prasknutí. Nejenom na střeše! Jedou s námi dva mladí Poláci a Holanďanka v našem věku.

Polka mluví perfektně aglicky. My vystupujeme a Polsko pokračuje dál. Jdeme společně s Holanďankou k jedinnému ubytovacímu resortu v místě vodopádu tat Fan. Cesta,polňačka asi 1 km mezi kávovými plantážemi. Výběrčí budka pro cizince. Nic neplatíme. Holanďanka má rezervaci v resortu a my se svezeme s ní. Místo ubytování je moc pěkný. Ale pro nás drahý. 30 dolarů za noc. Recepční - majitel je ale v pohodě. Batohy můžeme nechat v koutě.

Jdeme na prohlídku okolí. Jeden neúspěšný pokus dostat se k patě nejdelšího vodopádu v Laosu . Tat Fan je ale i na dálku krásný.
Pak jdeme opačným směrem. Cíl Tat Champee. Nejdřív přes vesnici, pak přes kávové plantáže. Někde kafe ještě roste, jinde je sklizený a jinde se už suší na slunci.

Tat Champee je asi 2,5 - 3 km pěšky /nebo na motorce/ Opět budka ,opět výběrčí. Nedá seto nikde obejít, tak platíme.
Sestup k vodopádu je nalezen po chvilce. Musíme ale brodit. Je to trochu napínavé. Foťáky, pasy,peníze jdou do igelitu a v sandálích se vrháme do proudu. Teda nejdřív Míla jako průzkumník, bez bagáže. Zdárně překonala veletok a tak jdu já. Taky OK. Laguna pod vodopádem je parádní na koupačku. Všude klid/teda až na rachot vody/ , žádní lidé. Relax, focení. Opět brod nazpátek. Cesta zpět nám utíká rychleji. Kolem rostou vánoční růže velikosti stromokeřů namíchané s durmanama velikosti taky stromokeřů. Potkáváme sympatické Poláky z rána. Vrátili se sem na výlet z města Paksong.
Vyzvedáme batohy jdeme na kafe. Místní mají stánky kousek od resortu. Prodavačka je fajn. Připravuje parádní laoský kafčo a k mému velkému údivu, taky výborný zelený čaj. Je pěstovaný taky tady!!!Nemá to chybu.
Děláme velký nákup. Dárečky i pro sebe. /trata 110 000 kipu. Prodavačka je KRÁSNĚ šťastná a radostná. Takovej kšeft!!!
My jsme taky rádi byl to takovej "fair trade"

Ve tři odpoledne stojíme s batohama opět na silnici. Stopuju. Co kdyby.Na čtvrté mávnutí zastavuje chlapík v tojotě pickupu. Jediný slovo anglicky co zná je OK.OK. Marně se mu snažím vysvětlit že potřebujeme jen asi 15 -20 km. Je z nás trochu vytřeštěnej ale veze nás! Mapa je OK, takže mu správně ukazuju na 21 km ať nás vysadí. Je to křižovatka. Opět pokus o stop. Dost beznadějný. Ale najednou je u nás chlapík a že prý bus pojede, no problem. A fakt že jo. Sontág a prázdný je tady během 10 minut. Jedeme jen ve třech Je to učitel . Snaží se anglicky. Vyměňujeme si realie . Laos a Česko. Silnice je tady pěkná. Docela slušný asfalt, žádný drncání.Vystupuje u malé vesnice. Vítají ho malé děti.

Pokračujeme dál. začínám být nervozní, zda řidič ví kde nás vysadit. Stres, že nás veze jinám ale za chvíli mizí. Vše OK. S úsměvem nás vysadí. Taková dálka a jen 60 000 kipu za oba. A to jel jen s náma. Otáčí se a maže zpět.
Bereme směr k Tat Lo. Čeká nás asi 2 km po silnici.
Tuk tukáře odmítáme. Nasáváme atmosféru. Cha Cha, je to bordel, smrad a zase bordel. Mezi tím prasata, slepice a kachny.

Jo a taky ušmudlaný děcka.


Konečně první GH. A taky první ze třech vodopádů. Tat Hang.

První GH - Tim's G.H. je sice dost slušnej i podle LP ale chtějí 70 000 za bungalov. Jelikož nespěcháme, jdeme na obhlídku dalších. Hned vedle -25 000 kipu ale nefungujou, naprostý nezájem?!
Jdeme na křižovatku. Třetí pokus. Palamei G.H. SUPER!!!

Cena je 30 000 kipu. Ventilátor, velká akorát tvrdá postel , hajzlík a sprcha venku.Neber to za ty prachy!!

Majitel je mladý chlapík s manželkou a dvěma malými holčičkami. Sympaťák. Mr Pah je jeho jméno - pokud jsem dobře rozuměl. Snaží se , funguje i jako průvodce při trekách. Mluví velmi slušně anglicky a má ve svém GH specialitu. Večeře ser připravuje jako splečné dílo hostů a jeho maličkosti.


Už od odpoledních hodin se ti , kteří mají zájem podílejí svojí prací na vzniku nefalšované laoské cuisine / kuchyně/ Výsledné dílo se pak společně konzumuje u jednoho dlouhého stolu. Večer se tady sešla parádní sešlost. Manželé z německa s malou dcerkou, dva Frantíci / slečna byla tipově francouzka jak vyšitá/ , skvělá, hyperaktivní, jihoafričanka Oria , která se živí jako dealer vína no a jeden manželský pár z Českého Ráje. Moje angličtina je very simple a tak se mně z hlavy přímo hulilo!

Dáváme si ale dostatečně Lao beer /místní pifko/ A pak , utahaný, jdeme po 21.00 do svého kutlochu spinkat.
Tak tohle byl zatím prožitkově nejlepší den v Laosu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Více foto z celé cesty najdete na : alba PICASA
More fotos you can find here: : alba PICASA

HOWGH
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama