Luang Prabang-příjezd

22. prosince 2011 v 10:36 | dofo |  SVĚT S BAŤOHEM NA ZÁDECH
5.11.
Vang Vieng
Ranní vstávání kolem 6.30. Šváb v pokoji. Leží na zádech a mrská nožičkama. Je větší, asi 5 cm. Míla trochu zvyšuje hlas. Beru švába do koupelny. Pak odpad přiklápím kýblem.


Vracíme klíče a na rohu boční ulice si příjemné guesthous-restauraci dáváme laokofi - kávu na laoský způsob. To obnáší te,ně černou ,hustou tekutinu čokoládové chuti s přidáním větší množství kondenzovaného,slazeného mléka. Chutná mně to. Míle ne! Mají hezký podšálky a lžičky. Po stěnách mají rozvěšené nakreslené vlajky různých zemí A zárověň nápis v tom či onom jazyce ...VÍTÁME VÁS! ČR ALE NEVIDÍM. Půjčuju si papír a kreslím naši vlajku a slovo VÍTEJTE. Holky z obsluhy jsou rádi.
Pick up přijíždí na čas. Osobně pro nás přijela šéfová z cestovky ,přes kterou máme lístky na bus do LP. Na autobusáku jsme asi 15 minut před odjezdem. Dovídáme se novinu. Bus nepojede /prý jsou na cestě závaly /a tudíž nás posadí do minivanu. Je to náhrada k lepšímu! Za stejnou cenu - lepší muzika.
Jsme uvnitř čtyři Češi/!/ a dva další, nejspíš Holanďané. Odjezd v 10.00 plánovaný příjezd do LP v 16.10.
Cesta samotná byla krajinově velkolepá! Nejhezčí co jsem zatím na cestách viděl/skoro/. Silnice je ale mizerná. Na to ,že je to hlavní tepna mezi Čínou, severem Laosu a Vientiane, je to mizérie. Ty závaly se taky našly , ale spíš nesehnali dost "bílých" na vypravení velkéhoVIP autobusu. Díry a štěrk,chvilku asfalt a zase šotolina. Dvakrát máme čůrací zastávku.Při druhé je i možnost jídla v osvěžovně. Dáváme si polívku/fú/2x15000 kipu. Já bez masa a Míla s vepřovým.. Nebyla ale nic moc.
Luang Prabang nás vítá ještě ve slunečním svitu .Bereme si sontága ve čtyřech ale nedaří se usmlouvat menší cenu než 12500 kipu na jednoho. Všichni tady držej partu. Jak jsi bílej , tak jsi holt prachatej a tak tě oškubem. A smlouvat..? To jen aby se neřeklo.Teda platí to jen pro dopravu a pro turisticky profláknutý místa.
Jedeme do centra. Loučíme se s kolegi cestovateli a vyrážíme hledat slušné, levné spaní. Po pár pokusech, kdy se částka pohybuje v rozmezí 15-30 dolarů za dvoulužák, konečně nacházíme to pravé pro nás. Teda ono si to vlastně nachází nás. Majitelův synek /13 let/ nás akčně odchytil a nabídnul pokoj za 50 000kipu/cca 6,5 dol/Nemůžu uvěřit.Jdeme se podívat co to bude za kobku. ALE! SUPER. Radši se ještě několikrát ujišťuji o správnosti cifry. Místnost asi 3x3 m plus záchod a sprcha .Ventilátor a zasíťované okno. Čisto. Free wifi v ceně . A dokonce je i v ceně možnost udělat si kafčo nebo čaj podle libosti . Cukr a mléko. Stará pani-maminka majitele dává i ráno k dispozici trs místních malých banánů. A jak že se tahle oáza jmenuje? No přece Vong Champa guest house./Hoxieng house No63/4/
Dáváme koupačku,kávičku, banán a zelený čaj. Jsme zase OK. Jdeme do šumu - města.


Nacházíme ulici, kde jsou stánky s navařeným jídlem. Za jednotnou cenu/ 10000/ člověk vyfasuje oválný talíř a nabírá si co se vejde. A že to jsou kolikrát pěkný hromady! Na přání vybrané jídlo i ohřejou na velkých Wok pánvích. Výběr poživatin je neskutečný. A ty barvy! Zcela určitě bez é-ček. Ryby, klobásy,maso je ale za extra cenu. Tlačenice nesmírná, málo míst u stolů. Krmí se tady národnostní směska. Laosan,Japonec,Holanďan,Němec,Polák a ....? Je to sranda, nejen Čech se cpe k prasknutí. Mekong river je v západu slunce krásný /á/ .Moc bych to tady chtěl vidět před více jak deseti lety. Než sem proniknul masový turismus /LP je asi jednoz největších lákadel cestovek pro Laos/.
Jsme ale zvědavý na památky a hlavně přírodu v okolí.
Sedíme v hospůdce u řeky, popíjíme dvakrát 0,6l Lao beer / 10 000za jedno/ a já testuju Lao-lao. Rýžovou kořalku.
Bude se dobře spát.
howgh
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama