Rychlovýpad do Krkonoš na BC lyžích

10. března 2010 v 19:10 | kačírek Dofo |  ZIMNÍ VANDRY
Rychlovýpad do Krkonoš na BC lyžích

Abych si užil pěkný zážitek , nemusím cestovat ani daleko, ani na dlouho. Krkonoše mám za humny a tak se v pátek ráno zabalený na jeden plánovaný bivak nechám odvézt do Špindlerova Mlýna.Předpověď počasí není moc příznivá. Intenzivní sněžení se v pátek opravdu vyplňuje. A ještě k tomu se přidává prudký ,nárazový vítr.
Druhý stupeň lavinové situace je celkem v pohodě a tak moje cesta směřuje po zelené značce do Dlouhého dolu. Slabý náznak běžecké stopy ulehčuje orientaci a to je dobře , protože značka se často ztrácí pod námrazou i sněhem.
Cesta dolem zprvu stoupá pozvolna , v závěru se ale mění dost prudký svah ,který musím přetraverzovat. Více jak půlmetrová vrstva čerstvého prašanu postup moc neusnadňuje. Nakonec překonám ještě několik desítek metrů naopak vyfoukaných firnových ploten a jsem u křižovatky cest poblíž Výrovky.


Po červené značce se vydávám k Luční boudě. Prudký protivítr žene ostré jehličky sněhu přímo do očí. Musím v duchu i nahlas nadávat, protože jsem doma nechal lyžařské brýle které bych
teď uvítal.
Na Luční je otevřený vstupní vestibul /jak je na ceduli napsáno :od 07.00-22.00/. Dávám si malou svačinu, poklábosím se sympatickou dvojící o výhodách technického spodního prádla a pokračuji dál . Po zimní tyčově značené cestě až na Špindlerovku. Sjezd z úbočí Malého Špičáku je v metrové vrstvě prašanu je přímo parádní !


Od Špindlerovy boudy sjíždím po modré značce dál k Davidovým boudám. Tento úsek je veden lesem a příjemně klesá . Vlastní trasa je opět vyznačena běžeckou stopou. Nade mnou se sklánějí sněhem zatížené větve smrků a chvílemi se otvírá pohled na
svahy Kozích hřbetů.


Pokračuji kolem Medvědí boudy k Martinovce./zelená / Je kolem čtvrté odpoledne a to je akorát čas , dát si dobré espreso a jednoho točenýho Kozlíka. A Martinovka je pro posezení naprosto idealní. Obzvlášť, když se venku zrovna opět honí čerti.
Už za soumraku se proti větru probojuji k Labské Boudě / 1410 m/. Chvíli přemýšlím ,že zůstanu přes noc chráněn zídkou před vstupem do boudy. Ale vidina případných ranních fotografických záběrů mě nutí stoupat dál / zelená /,až na Labskou louku. Z dřívějších cest po Krkonoších vím , že se tady nachází nouzový přístřešek vytvořený z tyčí pro zimní značení.
Už za tmy docházím k dřevěnému tee-pee . Lopatou si trochu upravím vnitřek a po uvaření čínských nudlí a čaje zalézám do peří.
Je pěkná
zima. V noci teplota klesá ještě níž. Jen jedny tlustý ponožky vůbec nestačily a taky přidávám jako další vrstvu slabší péřovou bundu. Teprve k ránu začínám mít pocit , že by se dalo konečně slušně spát. Ale to mě nazlátlá barva sněhu na západní straně nutí vstát. Nesmím propásnout svítání

Fotografování při teplotě kolem - 15 stupňů není jednoduché. Nakonec
mě necitlivé prsty na nohách donutí rychle zabalit a vyrazit na cestu. Přestože je naprosto fantastické "azůro" musím se vrátit zpátky do civilizace. Sleduji tyče a žlutou značku k Vrbatově boudě. Ještě jedno foto-
zastavení u pomníku Hanče a Vrbaty

a pak už jen klesám / červená /a vychutnávám si sjezd z Medvědína až do Špindlu. Autobus v 10.30 na Jičín jede do půl hodiny a za jeho oknem můžu sledovat vzdalující se vrcholky našeho nejvyššího pohoří osvícené předjarním sluníčkem.
Délka trasy : cca 40km
Vybavení: lyže BC , vosky, spacák, žďárák, plynový vařič a nejmenší plynová bombička, termoska, nádoba na vaření, nějaké jídlo, sněhová lopata
Mapa : Krkonoše střed 1:25000
Úsek Špindl - Výrovka po zelené značce Dlouhým dolem, spadá do lavinnové oblasti !! Je nutné se informovat o aktualní situaci. Průchod opačným směrem / sestup/ je v horní části na běžkách dost obtížný až nebezpečný!

Howgh

více o výletech v Krkonoších najdete zde: KRKONOŠE
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa


Komentáře

1 MK MK | E-mail | Web | 16. prosince 2010 v 9:35 | Reagovat

Ahoj pěkný inspirativní článek....hodlám o víkendu dát Bedřichov-jiz.magistrála-Jizerka-Orle-Jakuszyce-Hala Szrenicka-cesta ČP přátelství-Sněžka-Pomezky-Žacléř. Mám dotaz:
1. Nejvýhodnější přejezd z Jizerek do Krkonoš se mi jeví přez Polsko než sjíždět do Harrachova. Myslíš si to také?
2. To dřevěné teepee u Luční, můžeš poslat přesnou polohu?
3.Kde by jsi typnul bivaky na výše uvedené cestě? Díky M.

2 DODO DODO | 18. prosince 2010 v 12:33 | Reagovat

[1]: Ahoj, pravděpodobně reaguju pozdě, omlouvám se .
ad 2/ Ty tyče jsou nad Labskou boudou /Labská louka/ česká cesta nebo také Krkonošská lyžařská magistrála. Kousek jižně cca 1 km je i přístřešek - taky dobrý.
ad1/ ..nejel jsem to,zkus a uvidíš.
Co se týká ad3/ tak to bude záležet jak ti to bude odsejpat, jaký budou  klimatický podmínky. Já to moc neřeším . Většinou k odpolednímu se  začínám víc rozhlížet. Jinak asi5 km po červené jižně od Pomezek je místo zvané Cestník. Chatka se širokým stolem. Taky dobrý.Na Sněžce jsem spal asi 3x vždycky mně nevyšlo počasí. Při nejhorším se dá zalézt pod novou Poštovnu.
ať se daří a hezký den Don

3 Pepi Pepi | E-mail | Web | 18. ledna 2012 v 15:36 | Reagovat

very good:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama