Cyklovandr u sousedů 2009

12. října 2009 v 23:00 | kačírek Dofo |  CYKLOTURISTIKA
Cyklovandr 2009


Běžně zaměstnanému člověku s rodinkou se těžko povede každý rok vyjet do zahraničí na 2 - 3 měsíce.
Ale i za čtrnáct dnů řádné dovolené je možné poznat kus světa, fyzicky se potýrat a vyčistit si hlavu.

ŠUMAVA
Své dva koníčky, hory a kolo, jsem se letos na podzim rozhodl spojit. Mým cílem bylo dojet přes průsmyk Hochtor do italského města Cortina d'Ampezzo. Tam v masivu Tofany vyjít jednou z nejhezčích via ferrat na vrchol . Pak se dojet podívat na Jaderské moře a podél řeky Soči přes Julské Alpy a Rakousko dorazit opět domů.
Přestože předpověď počasí byla naprosto nepříznivá ,kostky byly vrženy a tak 18.9 ještě dopoledne vystupuji z rychlíku v Táboře.
HRANIČNÍ PŘECHOD
První kilometry kolem Temelína mě moc neuchvátily, ale podzimní krajina u Soumarského mostu je krásná.
ŠUMAVA
Přes hraniční přechod Nové Údolí se dostávám na síť rakouských cyklostezek. Ty mě zavedou do města Passau. Dalo by se říct , že na celý průjezd Rakouskem se snažím použít právě cyklostezky. Jednak se vyhýbám silničnímu provozu a pak se u nich dá dost dobře najít místo na přespání.
Z Passau se tedy nechám vést přes Scha"rding, Obernberg, Mining , Braunau, Ach - Burghausen, Tittmoning do Salzburgu. To celé po cyklostezce č. 3-Innradweg.
Tady dostává moje orientace první těžší ránu , protože původně zamýšlený směr na Bad Reichenhall , Lofer a jezero Zell a See jsem netrefil a tak jedu po druhé z možností. Na Hallein, Kuchl a St. Johan.
Ale všechno zlé i k něčemu dobré. V městečku Golling zcela náhodou zůstávám výjimečně na noc v malém kempu. A právě u něho jsou velice pěkné vodopády.
VODOPÁDY


VODOPÁDYNavíc díky mému pozdějšímu příchodu k nim už nemusím platit vstupné. Celou stezkou kolem nich procházím sám ,nerušen jinými návštěvníky. Ušetřená eura se hodí na jedno dobré pivko.
Už od soutoku Innu se Salzachem kousek pod městem Braunau a Inn jedu po další z hlavních tras pro cyklisty. Je to A3 -Tauernradweg.
Krásně modrá řeka Salzach mě tak vede až k městu Bruck či spíše kousek před něj ,do Pichlu /755 m/. Tady začíná moje největší
RAKOUSKO

výzva na této cestě. Grosglockner Hochalpenstrase. Vysokohorská silnice procházející NP Vysoké Taury. Na 48 km se točí jako had ve 36 zatáčkách a přes několik klimatických pásem stoupá do výšky 2504 m . Prvně byla uvedena do provozu v roce 1935 , ale průsmyk Hochtor- Vysoká Brána, byl využíván už Kelty a Římany. www.grossglockner.at /
RAKOUSKO
RAKOUSKO


Naštěstí jsem si vzal k srdci radu získanou na internetu a den před vlastním přejezdem šplhám těsně pod místo zvané Ferleiten /1151 m/. Tady pod širákem a s krásným nebem plným hvězd přečkám noc.
Další den za svítání projíždím mýtnou branou u Ferleitenu a hned po prvních metrech je mně jasné , že nejlehčí převody, které mám ,budou maximálně využity.
Moje největší přání na této cestě bylo , aby mně přálo počasí právě pro tuto část. A skutečnost je taková , že snad ani lepší být nemohlo. Krásný slunečný den , bezvětří, příjemná teplota. No prostě idylka. Až na to vražedné stoupání. A tak s několika přestávkami využitými i k focení jsem po necelých pěti hodinách před tunelem a cedulí Hochtor 2504 m.
RAKOUSKONa druhé straně po svačince a doobléknutí dalších vrstev oblečení se pouštím do úžasného sjezdu. Jen si tak říkám , zda by to bylo stejně všechno parádní, kdyby pršelo, byla zima a nic nebylo vidět. Myslím , že v takovém případě tento přejezd z hlediska turistického nemá smysl.
Jelikož mám dobrý čas , jedu se ještě podívat na ledovec Pasterze a Grossglockner /3798m/ . To ale znamená že po sjezdu na 1859 m opět stoupám na 2370 m k vyhlídkovému místu u chaty Franz-Josefs-Hohe.
RAKOUSKO

Ty panorámata jsou tady fakt pěkný ale davy autokarových výletníků mně narušují pohodu a tak po několika fotkách a marném pokusu vydolovat z automatu kaffe laté opět sjíždím na křižovatku Gutta /1860 m/ Tady si dělám pauzičku i s vytouženým kofeinovým dopinkem.
Následuje přejezd ještě několika "brdků" a pak opět sjezd až po Eichhorn. Tady už k večeru nacházím klidné místečko na přespání. Za mnou hučí opět vodopád a na spacák začíná dopadat noční rosa. Dnes to bylo velmi krátké / 60 km / ale docela výživné co se týká převýšení.
RAKOUSKO
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lenka Lenka | E-mail | 21. října 2009 v 21:06 | Reagovat

Je to super, krásné fotky, pěkný popis cesty, ale chybí osobní pocity při cestě. :-D  :-)

2 milan milan | E-mail | 28. září 2013 v 14:14 | Reagovat

krásný blog...fakt skvělé a přeji další úspěšné cesty....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama