Cyklovandr po Íránu a Turecku 2008 - část druhá

31. května 2009 v 19:05 | kačírek Dofo |  CYKLOTURISTIKA


Z pouštního města Yazd na jih , na Šíraz

noční Yazd 2.
Podle informací z netu jsem měl jakousi matnou představu , co mě může na 550 km dlouhé etapě čekat. Kromě docela zvlněné krajiny to hlavně budou dvě největší lákadla Íránu pro zahraniční turisty. Pasargard a
Takh-e-Jamshid neboli Persepolis.
Z Yazdu vyjíždím jak už jsem se naučil , co nejdříve zrána, neboť provoz na silnicích není tak děsnej. Nakupuju ještě v pekárně chlebík a přes několik kruháčů se dostávám na výpadovku kterou potřebuju.

muzeum vody Yazd
muzeum vody 2.
na bazaru Yazd


Deník:… prvních 50 km více méně stoupání.Po pravé straně 20 km za Yazdem pěkná ukázka Qanatu- vodního zavlažovacího systému, kterým místňáci už x století čerpají, rozvádějí, uchovávají a zavlažují, jak sebe tak políčka a sady, vodou. Maketu jsem viděl v Muzeu vody a tady to bylo na živo. Voda je holt život. Jede se mně špatně .13,5 km /h to teda není žádnej fofr.První defekt na předku. Moje super nepropíchnutelná guma je propíchnutá.Celkem rychle výměna a zároveň dělám čaj do flašky a to tak , že dám cukr + pytlíky a u obchodu naleju ze samovaru horkou vodu.Tfuj tajksl !! Chutná to jak mydlinky. Blbá voda. Kolem poledne opět pauza u pumpy. V osvěžovně dám do sebe dvě bagety
zrekonstruovaný originál
na cestě do Shírazua kafíčko na zvýšení tlaku. Tfuj tajksl !!! zase to chutná jak mydlinky. Musím dát ještě padesát do DehŠiru a tam snad přespím. V závěru docela tvrdý stoupání /7 km/h / . Řidiči těch velkejch traků mě povzbuzujou a
12 km sjezdu je odměna. Měl jsem avízo , že u policejní stanice je možné stanovat. Nejsou to ale policajti nýbrž vojáci a stanovat možno není! Mám se ale uklidit kousek stranou jistým směrem. Tam nacházím sad granátových jablek a - světe div se- travnatej plácek cca 3x1,5 m akorát na můj stan .

na cestě z Yazdu do Shírazu - podzim je tady
krajina na cestě do Shírazu
bivak u Deh ShiruTak tady dneska spočinu. Vařím nudle+sojové maso+ bujon ještě z domova, klasicky litr čaje a dopřávám si kokosové sušenky. Po tom co se žínkou umeju v ešusu v půl litru vody a zalezu do spacáku je mi blaze. Mp3-ka na uších vyhrává Pacifik . Jak je na tom světě krásně !!! dnes 93km


někde před Semanem -cesta do Shírazu
na cestě do Shírazu
karavanserai na cestě do Shírazu
karavanserai na cestě do Shírazu
mešita a ubytovna pro poutníky v SurmaquDíky netu jsem věděl , že poblíž města Surmaq je farma člověka , který "odchytává " zahraniční turisty , pohostí je a nechá přespat u sebe doma. A fakt jsem ho našel ! Sassan Izádí - lovec cestovatelů. Skvělej večer u něj na farmě /100 ha/ Kuřátko s rejžičkou a kýbl čaje. Docela slušná angličtina a musel jsem se mu zvěčnit do jeho Návštěvní knihy.

Můj hostitel "lovec cyklistických turistů"
tam na pravo se rozkládá latifundie Sassana Izadiho


PASARGADY
Tyhle pozůstatky z doby perské říše nebyly co se týká staveb nic moc . ALE ! Přijel jsem tam k večeru a duch toho místa mě uchvátil. Taky setkání s několika ÍRÁNCI , kteří byli fakt velmi přátelští. To všechno za 0,5 dolaru vstupného. No nekupte to .

část pevnosti - Passargard
krajina u Passargardu
KHALAF TAHOONE
Šlapu si to v krásném slunečním ránu s pocitem , že dám aspoň 150 km až k Persepoli. Jenže všechno je
jinak . Předjíždí mě chlapík na motorce a jako obyčejně přibrzdí a chce komunikovat. V prvním dojmu si myslím překvapeně : "Co tady sakra dělá na motorce nějakej Němčour ? " tak je ten dotyčnej vzhledem atypický oproti Íráncům .Dost lámanou angličtinou se domlouváme. Stává se mým průvodcem a hostitelem . Kromě toho , že mně zaplatil vstupné ke skalním hrobkám Nakš-e-Rostam, tak jsem se ocitnul v jeho vesnici KhalafTahoone.
můj hostitel ve vesnici khalaf tahoone
rodina mého hostitele/uprostřed/ nalevo je jeho bratr
kotle s jídlem-slavnost
Mojtaba Zaré musel dostat geny po vojácích Alexandra Velikého , protože, byť rodilý Peršan , byl modrooký a blond. Ovšem jeho široká rodina už je typicky snědá. Vesnice je malá. Do takové bych se solově asi sám nevypravil , ale lidi skvělí. Kdy se jim poštěstí mít za Hosta cizince a ještě k tomu cestujícího na kole. A tak jsem vlastně hostem celé vesnice. Právě se má také konat jakási slavnost.
Domek obehnaný hliněnou zdí, malý dvorek. Místnosti , vlastně jedna veliká, rozdělená příčkami jenž nedosahují až ke stropu
je vcelku bez nábytku . Za to ale pokrytá krásnými koberci. Na ně si sedáme, Ještě polštáře pod záda pro lepší pohodlí.A podává se čaj , oběd a zase čaj. Pak jedema na prohlídku pozemků. Právě se sklízí rýže
. Prý jedna z nejlepších v celém Íránu.
A taky rajčata. Jsem představován kde komu .
A večer je slavnost.
večerní slavnost- hromadné stravování
U všech chlapů /ženský jsem neměl téměř šanci vidět natož s nimi komunikovat / vzbuzuje velkou srandu moje prohlášení o íránských řidičích , že jsou velmi "crazy" - šílení. Téměř všichni totiž byli řidiči buď náklaďáků nebo dodávek.
A slavnost sama? Svělé jídlo /dostal jsem na talíř jako V.I.P. osoba první z celé vesnice/ gigantické kotle plné rýže , ještě větší pánve plné kuřat v ostré omáčce folklorní tanečky, íránské disco, měsíc v úplňku , buben a trubka, A čaj , čaj a zase čaj.
Z usmívání se mě bolí huba. Konečně jdu na kutě. Na koberec se rozhodí slabá madrace a přikrývky , kdybych měl v noci žízeň tak v lednici je chlazená voda a dobrou noc.
Před odjezdem ráno ale musím nejdříve posnídat. Pak vyfasuju asi 2 kg cibule, kilo rajčat, nějaká jablka, mraženou vodu v petlahvi a mrkvovej džem ve sklenici.

moje porce jídla - slavnost

TAKH-E-JAMSHID - PERSEPOLIS
Tak to je fakt ohromující památka . Byl jsem tam hned po ránu. Nebylo ještě takové teplo a také množství lidí bylo pro mě snesitelné.

Persepole
Persepole
Persepole


SHÍRAZ
Dojíždím do města v dost mizerném stavu. Děsná krize. Buď nemám v krvi cukr nebo mně chybí kávovej kofejn. Šněruju krajnici a jedu jak šnek. Nakonec do sebe leju koupenou pepsi a polykám kofejnovou tabletu. A ejhle ! Jsem jak rybička a ty dva téměř stojkový kopce/ 1922 m / konečně vyjíždím i v tom hrozným protivětru, celkem v pohodě.Shíraz - jsem překvapenej. Slabý provoz, sympatické město. Nacházím hotýlek třetí kategorie a usmlouvávám pokoj "dvoják" za 50 000R /cca 5 dolárků/ V ceně je i sprcha a funkční kuchyňka . Jo , jsem spokojený . JENŽE !!

výzdoba na okraji města - Shíraz
vyschlé řečiště řeky v Shírazu
můj hotýlek v Shírazu
kuchyňka v hotelu

ZUB MOUDROSTI
Už když jsem odjížděl z vesnice , měl jsem blbej pocit , že se mi nšco děje se zubem. A teď , v Šírazu, je to jasné. Ten blbej moudrák se zase rozhodl že kousek povyleze a vybral si tenhle čas. Po zvážení všelijakých variant se mi nečastěji v myšlenkách objevuje situace ve filmu Trosečník s Tomem Hanksem. A to ,jak si vyráží bolavej zub bruslí v jeskyni. Tak takhle dopadnout nechci !!! Díky skvělé ochotě majitele hotýlku Sepahan , kde bydlím už večer sedím v ordinaci místního dentisty a slyším ortel : "extraction" . Zpětně si myslím , že pan doktor jiné anglické slovíčko neovládal. Vlastně ano , ještě jedno -" money " .No co budu povídat. Zážitek převeliký . přes dvě hodiny mně milej zub LÁMAL po částech aby pak skončil a pozval si mě na druhý den ráno neboť NEDOLÁMAL . Myslím si ale , že spěchal na večeři se svojí rodinkou co na něj čekala před ordinací. Takže jsme druhý den ráno pokračovali ještě asi 1,5 hodiny. Ale nakonec zvítězil a mohl jsem odejít se třema stehama domů. Jenže kvůli těm stehům jsem musel ještě zůstat v ŠÍRAZU několik dní.
pevnost na hlavním náměstí -Shíraz

jedna z mnohých mešit - Shíraz


vnitřek modlitebny v mešitě
obchod s dobrotama ve městě

Deník:… zubaře mám za sebou.Ve středu vyndat stehy. Byl to nářez! Hlavní starost, aby pojišťovna platila.Naštěstí OK. Pěšky domů- nechtěná prohlídka dalších částí Šíravu.Tržnice, mešity. Nákup rýže, ovesných vloček ,vajec a česneku.Nerudnej prodavač.Ještě že mám dobrou lékárničku.Ten Betadin je dobrej a taky Ibalgin. Je to fakt Pouť do vlastní duše!! RADOST-SMUTEK-ŠTĚSTÍ-BOLEST-EUFORIE-DEPRESE-ÚNAVA-STRACH-OSAMOCENÍ . Tohle všechno a mnohem víc prožívám na 100 % .
jeden z mnoha vodotrysků ve městě

V Šírazu jsem díky této anabázi pobyl déle než jsem plánoval. Ale líbilo se mně tady. Hezký parky, vyschlé koryto řeky, která v jarních měsících musí nádherně chladit, daleké výhledy z kopců v blízkém okolí. Ale taky dobrej internet domů , výborná zmrzlina, a super Starej i Novej Bazar. Jo , myslím že do Šíravu bych se zase někdy vrátil.

výzdoba mešity

deník :...ráno opět u doktora. Přišel z venku,pozdravilijsme se. Sedl jsem do křesla a aniž by si umyl pazoury nebo si vzal rukavice ,začal se mi zase hrabat v puse. Vytáhnul stehy- to proběhlo bez problémů a že můžu jít. A vůbec se neměl k tomu aby mně něco napsal. A to mu tam měli volat z Teheránu z asistenční služby. Tak mu to říkám , ale jenom mlel něco pořád o "many, many"/peníze , peníze / a chůbe chůbe /pěkné, pěkné /.Znova vysvětluju , že musí volat na to asistenční číslo. A že bude hodně many: Na hodně many se chytnul a volal. Chvíli se dohaduje po drátě . Zavěsil a šel napsat recepis na silnější antibiotika a analgetika. Salam alejkum !

květiny a otakárek -podzimní Shíraz


deník :...ráno opět u doktora. Přišel z venku,pozdravilijsme se. Sedl jsem do křesla a aniž by si umyl pazoury nebo si vzal rukavice ,začal se mi zase hrabat v puse. Vytáhnul stehy- to proběhlo bez problémů a že můžu jít. A vůbec se neměl k tomu aby mně něco napsal. A to mu tam měli volat z Teheránu z asistenční služby. Tak mu to říkám , ale jenom mlel něco pořád o "many, many"/peníze , peníze / a chůbe chůbe /pěkné, pěkné /.Znova vysvětluju , že musí volat na to asistenční číslo. A že bude hodně many: Na hodně many se chytnul a volal. Chvíli se dohaduje po drátě . Zavěsil a šel napsat recepis na silnější antibiotika a analgetika. Salam alejkum !


moje nakoupené zásoby na další cestu

Ale stehy jsou vyndaný , dostatečná zásoba analgetik a antibiotik nakoupena a já zase 23.10. za kuropění
JEDU !!
A kam to buda ? No tak to v dalším pokračování.
                                                                                                     Howgh.

                      více foto na : cyklovandr 2008 -druhá část

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 mamaeka mamaeka | E-mail | Web | 2. března 2017 v 21:34 | Reagovat

Tips cara menjaga dan merawat keindahan rambut – Setiap wanita pasti menginginkan rambut yang indah dan sehat. Apalagi, untuk mendapatkan rambut yang indah tidak harus mendatangi salon mewah dan memilih daftar perawatan termahal. Ada cara yang lebih sehat, mudah, murah, dan aman yang bisa anda lakukan. Mau tahu, berikut informasi selengkapnya!1. Rajinlah membersihkan rambut anda.Hal yang perlu anda lakukan untuk tetap menjaga rambut agar tetap bersih adalah dengan menjaga kebersihan rambut anda dan selalu cucilah rambut anda setiap hari agar kotoran dan keringat yang menempel tidak hinggap terlalu lama dan menyebabkan ketombe di kulit kepala anda. Setelah itu, pastikan anda membilasnya dengan air mengalir sampai bersih untuk melancarkan sirkulasi darah di kulit kepala anda. Dengan rutin melakukan hal ini, dapat dipastikan anda akan terhindar dari serangan kutu rambut. Selain itu, kulit kepala yang terasa ringan setelah mencuci rambut dapat membantu mengurangi stres atau beban hidup yang berlebihan. <a href="http://mamaeka.com/tips-menjaga-keindahan-rambut/">Tips Menjaga Keindahan Rambut </a>

2 AaronSound AaronSound | E-mail | Web | 8. srpna 2018 v 0:14 | Reagovat

wh0cd2277547 <a href=http://prednisonebestprices.us.com/>steroid prednisone</a>

3 AaronSound AaronSound | E-mail | Web | 11. srpna 2018 v 22:47 | Reagovat

wh0cd2277547 <a href=http://ventolinmedicaid.us.org/>ventolin nebulizer</a>

4 KennethCap KennethCap | E-mail | Web | Dnes v 4:54 | Reagovat

wh0cd2277547 <a href=http://lisinoprilbestprices.us.com/>Lisinopril Price</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama